BUKAREST Study Visit
2024. November 4-11.
Erasmus+ Youth Workers Exchange

2024 novemberében Bukarestben jártunk alapítványunk kis csapatával, hogy részt vegyünk az I4ALL (Inclusion for all) című Erasmus+ projekt keretében ifjúságsegítőknek rendezett tanulmányúton, melynek a SAKURA ROMANIA volt a házigazdája.
Óriási élmény volt ez a hét, ahol Európa egyik legzöldebb gimijétől kezdve Bukarest nevezetességein át a Sakura szervezet működéséig rengeteg mindent láttunk és tanultunk.
Öt szervezet találkozása és szakmai fókuszának mélyebb megismerése sok lehetőséget megnyitott. Megismertük egymás jelenét, terveztük a jövőt és kerestük a további együttműködés lehetséges formáit.
Egy kedves kis hotel volt a szállásunk, közel a belvároshoz, innen indultunk útnak reggelente. Minden napunk aktív volt, reggeltől késő délutánig tartottak a programok.
A hetet a SAKURA szervezetének székhelyén kezdtük: ismerkedtünk, és belenéztünk a működésükbe. A csapatépítő játékos kezdés különösen jól sikerült: Attila olyat brillírozott, hogy nem csodálkoznánk, ha egyszer egy színdarabban is viszontlátnánk. Ez a nap meg is alapozta az oldott hangulatot a hétre. Este nemzetek estjét tartottunk és újfent beigazolódott: a kvíz az egyik legjobb formája annak, hogy megismertessük a kultúránkat másokkal, nem véletlenül imádjuk annyira.
Másnap a román Parlament és egy természettudományi múzeumlátogatás után elmerültünk Bukarest belvárosának részleteiben, nem is akárhogyan: kincsvadásztunk, saját bőrünkön megtapasztalva a nem formális tanulási módszerek élvezetességét és hatékonyságát. Este pedig, mint mindig, most is összegyűlt a csapat, hogy még kötetlenebbül ismerkedhessünk. A következő napokban két gimnáziumba látogattunk, bemutattuk nekik, mivel foglalkoznak a szervezeteink és belenéztünk abba is, milyen nemzetközi Erasmus együttműködéseik vannak. Lenyűgöző, mennyi fiatalnak van lehetősége ezáltal utazni, tanulni, tapasztalni.
A második gimnáziumba megérkezve túlzás nélkül leesett az állunk: Európa egyik legzöldebb gimijében találtuk magunkat, olyan felszerelések között, amiket leginkább filmekben vagy mondjuk Norvégiában tudnánk elképzelni. Pedig ez a gimi bizony Romániában, azon belül Brănești városában van, üvegházzal, interaktív termekkel, vállalkozási ismeretek órával, lakatos műhellyel, szupermodern étkezővel és még sorolhatnánk. És lehetett még tetézni az élményt: Az udvaron diákokkal együtt játszottunk egy életnagyságú társason. A neve PLANETISE, és úgy megtetszett, hogy meg akartuk venni, de kiderült, hogy nincs forgalomban, mert a szervezet saját fejlesztése: környezettudatosságra tanít, elképesztő szórakoztató módon.
A következő nap szintén a zöldítés jegyében telt, többek között a Văcărești Nature Park-ban tettünk egy nagy körsétát.Az utolsó szakmai napon pedig összegeztük és szakmai szempontokból kiértékeltük a hetet, majd elkezdtük építeni a jövőre vonatkozó terveinket.
Jó érzés látni, mennyi ország mennyi szervezete foglalkozik különböző módokon azzal, hogy a világunk nyitottabb, empatikusabb, befogadóbb és zöldebb legyen. Kapcsolódni ezt segítő szakemberekkel és a vízióikkal megtiszteltetés. Minket most különösen foglalkoztat az is, hogyan lehet a modern technológiát a segítség szolgálatába állítani.
Idézzük Attilát, aki az egy évvel korábbi hátrányos helyzetű fiataloknak szervezett csereprogramunkban még résztvevőként, most pedig eljövendő kortárs segítőként csatlakozott csapatunkhoz, és akinek az arcán egész héten mosoly ült:
“Az utazás során új barátságok, kapcsolatok és lehetőségek nyíltak meg előttem, miközben rengeteget fejlődtem és tanultam. Az élmények nemcsak gazdagították a mindennapjaimat, hanem új perspektívát adtak az életre.”
A kis videó magáért beszél:
